اخبار گردشگری ایران

۲۹۹ رشته صنایع دستی در ایران

۲۹۹ رشته صنایع دستی در ایران
سفیر گردش - وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ۴۶۰ رشته صنایع‌دستی در دنیا وجود دارد، که در ۲۹۹ رشته صنایع‌دستی فعال هستیم.
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ۴۶۰ رشته صنایع‌دستی در دنیا وجود دارد، که در ۲۹۹ رشته صنایع‌دستی فعال هستیم.

ضرغامی گفت: بخشی از صنایع دستی جهان ویژه ایران است. ما جزو سرآمد‌های صنایع‌دستی در دنیا هستیم و می‌توان گفت اولین کشور دنیا به لحاظ تنوع هستیم. به گفته وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، از ۲۹۹ رشته صنایع دستی، اعطای مجوز‌های ۲۶۶ رشته را ثبت‌محور اعلام کردیم اما در رسانه‌ها به اشتباه موضوعاتی مطرح شد که صنایع‌دستی در حوزه ثبت‌محور کردن مجوز‌ها عقب است. یک بخش آن مشکل وزارت اقتصاد بود که سامانه‌های دیجیتال آن فعال نبود و فرصت دوماهه گرفتند که رو به اتمام است یک بخش دیگر هم به برخی از رشته‌های صنایع‌دستی برمی‌گردد که باید استاندارد‌های خاصی را برای ثبت مجوز رعایت می‌کردند. ما در این حوزه سخت‌گیری کردیم تا ایمنی مردم حفظ شود.

او گفت: ۲۶۶ رشته ثبت‌محور است و مردم نیازی به پشت در ماندن برای صدور مجوز ندارند. الان نیازی نیست کسی مجوز بگیرد. هر کسی مغازه و فروشگاهی دارد، می‌تواند صنایع‌دستی را بفروشد یا نمایشگاه برگزار کند. البته این مسئله اشکالاتی هم دارد، اما نفعش بیشتر است و باعث رونق فروش صنایع‌دستی می‌شود.


نظرات شما