اخبار گردشگری ایران

تاریخچه فیلمبرداری در جهان

تاریخچه فیلمبرداری در جهان
سفیر گردش - تقریبا در حدود قرن ۱۰ و ۱۱ بود که دانشمندان و پژوهشگران مختلف که از جمله آن ها که میتوان به ابن هیثم دانشمند مسلمان اشاره کرد به امکان عبور نور از یک روزنه باریک
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - تقریبا در حدود قرن 10 و 11 بود که دانشمندان و پژوهشگران مختلف که از جمله آن ها که میتوان به ابن هیثم دانشمند مسلمان اشاره کرد به امکان عبور نور از یک روزنه باریک به ترتیبی که یک منظره یا صحنه خارجی روی یک سطح داخلی منعکس شود پی بردند. مطالعه ی ستارگان از اولین کاربردهای این تکنیک بود.

لئوناردو داوینچی

در قرن 16 میلادی لئوناردو داوینچی هنرمند و مبتکر ایتالیایی مفهوم اتاق تاریک را برای بررسی و مطالعه روی بازتاب نور و ایجاد پرسپکتیو در تابلوی نقاشی استفاده کرد. اتاق تاریک داوینچی اساس دوربین های عکاسی و فیلمبرداری است اما از مشکلات این دوربین ساده میتوان به کم بودن نور، وضوح نداشتن تصویر، بزرگ بودن اتاق و بزرگ بودن ابعاد تصویر از عمده ترین مشکلات این ابزار بود،همچنین مهم ترین سهم داوینچی در تکامل تصویر عکاسی، ارائه نظراتی در مورد نحوه‌ی کاربرد دوربین(Camera) در مقایسه با عملکرد و ساختمان چشم انسان است.

چراغ جادو مرحله سوم در مسیر تکامل ساخت دوربین بود که به دست کرشر کشیش آلمانی در قرن 17 میلادی اختراع شد.

در اوایل قرن 19 «پیتر مارک راجت» پزشک انگلیسی تحقیقات خود را به عنوان «قانون یا اصل دوام نور در چشم درمورد اشیای متحرک»ارائه داد؛ بدین معنی که چشم انسان تصاویری را که با فاصله زمانی کم در مقابلش قرار میگیرد بصورت پیوسته می بیند.حال اگر این تصاویر مجموعه عکس هایی باشد که از لحظات مختلف یک حرکت گرفته شده باشد، چشم آن ها را بصورت تصاویر متحرک می بیند.

اختراع توماتروپ

یک سال پس از آن «آیرتون پاری»،« توماتروپ» را اختراع کرد. توماتروپ یک مقوای دایره ای شکل است که در یک طرف آن تصویر پرنده و در طرف دیگر تصویر یک قفس نقاشی شده است، وقتی که این دایره‌ی مقوایی با نخ‌هایی که به دو طرف آن متصل بوده چرخانده می شد به نظر می رسید که دو تصویر روی هم افتاده اند و پرنده در قفس دیده می‌شد.

فناکیس توسکوپ

در اواخر سال 1832 بود که یک فیزیکدان بلژیکی ژوزف پلاتو دستگاهی به نام فناکیس توسکوپ را اختراع کرد.

این دستگاه،حلقه‌ی مقوایی چرخانی بود که روی آن چند تصویر از مراحل مختلف یک حرکت خاص مثلاً (حرکت دویدن) نقاشی شده بود. به این تصاویر از طریق یک آینه و از درون شکاف عمودی در استوانه چرخان دستگاه نگاه می‌شد و در نتیجه صحنه متحرک به نظر می‌رسید. این وسیله خود الهام بخش اختراع دیگری شد به نام زئوتروپ (چرخ زندگی) ساخته‌ی «ویلیام ترنر».

زئوتروپ

زئوتروپ (Zoetrope) یکی از وسایل زنده نمایی یا ایجاد تصاویر متحرک است زئوتروپ را چرخ زندگی یا گردونه‌ی تصویر نیز می نامند.

در دهه ۱۸۳۰ ضبط تصویر از طریق عکس‌برداری روی صفحات فلزی توسط «ژوزف نیسه‌فور نیپس» و «لوئی داگر» امکان‌پذیر شد.

فاکس تالبوت

فاکس تالبوت اولین کسی بود که توانست عکس یا تصویر را به صورت مثبت پزیتیو روی کاغذ چاپ کند.

ادوارد میبریچ

پس از تالبوت عکاس آمریکایی ادوارد میبریچ با نصب یک ردیف دوربین عکاسی در میدان اسب سواری موفق به عکس برداری از تاخت اسب شد.

تفنگ عکاسی ایده‌ی بعدی در تکامل دوربین عکاسی بود که اختراع شد.«اتیل ژون ماری» مخترع فرانسوی تفنگ عکاسی را اختراع کرد (دلیل این نامگذاری شکل ساختاری دوربین بود که شببیه به تفنگ ساخته شده بود.) این دوربین می توانست روی صفحات مدور چرخان فلزی که لایه‌ی موادعکاسی و حساس به نور روی آن مالیده شده بود، در هر ثانیه 8 عکس بگیرد.

جورج ایستمن

جورج ایستمن در آمریکا فیلم کداک را به صورت نوارهای قابل انعطاف و به شکل حلقه به بازار عکاسی ارائه کرد. او موفق شد لایه حساس به نور فیلم عکاسی امولسیون را که روی نواری از جنس سلولوئید شفاف مالیده بود،به عنوان اختراع انحصاری خود به ثبت برساند.

ادیسون

ادیسون دست از تلاش برنداشت و بالاخره بعد از چند سال ودر ۱۸۸۹ میلادی بعد از مطالعات و تجربیات محققان طی سالیان متمادی سرانجام به همراه دستیارش «دیکسن» در آزمایشگاه خود دوربینی به نام «کینتوگراف» ساختند که در آن از حلقه فیلم ۳۵ میلیمتری دندانه دار جرج ایستمن کداک برای فیلمبرداری استفاده شد. بدین سان اولین تصاویر متحرک فیلمبرداری شد.

کینتوگراف قادر به پخش تصاویر هم بود ولی مانند کینه توسکوپ وزن زیادی داشت و غیر قابل حمل بود،اما همین دستگاه این امکان را فراهم آورد تا تصاویر متحرک بسیار کوتاهی ساخته شود.

برادران لومیر

بالاخره در سال 1895میلادی، برادران لومیر، سینماتوگراف را اختراع کردند که اولین دوربین واقعی سینما به حساب می آید. سینماتوگراف پنج کیلو وزن داشت و با کمی تغییر علاوه بر فیلمبرداری، به عنوان لابراتوار(ظهور و چاپ فیلم) و دستگاه پخش(آپارات) هم قابل استفاده بود.


نظرات شما